דנ"א קדום הוא דנ"א שמוצה מאורגנזימים קדומים. אך אין מדובר על אורגנזמים בני מאות ואלפי שנים בלבד. איפה שקיים החשש שהדנ"א לא נשמר טוב, מאחר והאורגנזימים טופלו בחומרים כימים שיכלו לפגוע בדנ"א או שתנאי השימור לא היו טובים (טמפרטורות ו/או לחות גבוהות)- יש להשתמש בשיטות של דנ"א קדום.

העבודה עם דנ"א קדום היא מרתקת ומאתגרת כאחד. יש צורך להתגבר על שני מכשולים עיקרים במהלך העבודה, האחד הוא ענין השימור, כי דנ"א היא מלוקלה שמתפרקת עם הזמן, ולכן אם היא קיימת בדוגמא, ברוב הפעמים היא בכמות מעוטה ובאיכות ירודה. ומלבד זאת זיהומים מדנ"א מודרני שמצויי בכל מקום ובכמויות גדולות- מהווה מכשול רציני בדרך לתוצאות מהימנות

המרכז לדנ"א קדום הממוקם במוזיאון לאוספי הטבע באוניברסיטת תל אביב, הנו קומפלקס של מעבדות המצויידות במכישור החדשני ביותר לעבודה מלוקולרית ועומדות בסטדנטרטים הגבוהים ביותר של חדרים נקיים. בהקמת המרכז הושקעה מחשבה רבה, כדי להענות לצרכים המיוחדים הנדרשים לעבודה עם דנ"א קדום.

במרכז נעשת עבודה עם ממצאים ארכיאולוגים מחפירות ברחבי הארץ ומחו"ל, וכן עם ממצאים מוזיאליים מתוך מטרה ללמוד על ההיסטוריה של אוכלוסיות קדומות ולענות על שאלות כמו הגירה ותנועה של אוכלוסיות, השפעת האקלים על הדמוגרפיה ומבנה האוכלוסיה, ביות בע"ח וצמחים, והתפרצות מחלות.