10:37
המוזיאון סגור עכשיו
הפתיחה הבאה 30.01.2023 10:00
הדפסהשיתוף

מיקרו-אבולוציה

מיקרו-אבולוציה היא אבולוציה בקנה מידה קטן, שמתרחשת באוכלוסייה בודדת.

עובד מתוך University of California Museum of Paleontology's Understanding Evolution | פורסם ב-21 יוני 2015

אוכלוסייה היא קבוצה של יצורים שמתרבים זה עם זה ולכן יש להם מאגר גנים משותף. תהליך מיקרו-אבולוציוני (כלומר, אבולוציה בקנה מידה קטן), הוא שינוי בשכיחות הגרסאות השונות של הגנים (האללים) באוכלוסייה. תהליך זה יכול להתרחש תוך דור אחד או כמהדורות בודדים. לדוגמה, דרורי בית עברו התאמה לאקלים של צפון אמריקה, יתושים עברו אבולוציה כתגובה לשינויי אקלים, וכנימות פיתחו עמידות לקוטלי חרקים. כל אלו הן דוגמאות למיקרו-אבולוציה.

נוכל לזהות תהליכי מיקרו-אבולוציה אם נבחין בשינוי בשכיחות תכונות מסוימות באוכלוסייה. לדוגמה, כאשר אוכלוסיית חיפושיות מסוימת, שבה 80% מהחיפושיות היו ירוקות ו-20% בלבד היו חומות, תהפוך לאחר מספר דורות ל- 60% ירוקות ו-40% חומות.

חיפושיות - שינוי בשכיחות הגנים בין דור ראשון לדור שני

חיפושיות – שינוי בשכיחות הגנים בין דור ראשון לדור שני

שינוי מיקרו-אבולוציוני יכול להתרחש הן כתוצאה מסחיפה גנטית והן כתוצאה מפעולת הברירה הטבעית. שני התהליכים הללו גורמים לשינוי בשכיחות גנים באוכלוסיות, ומכאן לשינוי מיקרו-אבולוציוני. כמו כן, שינויים מיקרו-אבולוציוניים שמצטברים באופן שונה באוכלוסיות שהתפצלו וגורמים לבידוד רבייתי ביניהן הופכים בעצם לשינויים מקרו-אבולוציוניים. השינויים הם רציפים, אך הגדרתם מתחלפת ממיקרו-אבולוציה למקרו-אבולוציה ברגע שהם לוו בפיצול וביצירת מינים חדשים.

להרחבה בנושא

כל הזכויות שמורות למוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט
אזור תוכן, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + z
Silence is Golden