08:53
המוזיאון סגור עכשיו
הפתיחה הבאה 6.02.2023 10:00
הדפסהשיתוף

קצב האבולוציה

האם האבולוציה מתרחשת בקפיצות מהירות או בהדרגה?

עובד מתוך University of California Museum of Paleontology's Understanding Evolution | פורסם ב-21 יוני 2015

כדי לנסות לדעת אם האבולוציה מתרחשת בקפיצות מהירות או בהדרגה, אנחנו יכולים לשער אילו עדויות נצפה למצוא בכל אחת משתי האפשרויות ולבחון את הממצאים אל מול שתי השערות אלו. אם האבולוציה הייתה תהליך הדרגתי, היינו מצפים לראות את תהליך השינוי כולו, מהאב הקדמון לצאצא, דרך צורות מעבר שהיו מתפרשות ברצף לאורך התיעוד של כל המאובנים.

התבטאות אבולוציה הדרגתית בשכבות סלע עם מאובנים

האיור מציג כיצד היה נראה שינוי הדרגתי. שכבות הסלע מייצגות את משך הזמן ואת ורצף הזמן. במצב של שינוי הדרגתי היינו מוצאים רצף מאובנים שמציגים צורות מעבר לאורך שכבות הסלע השונות. ואכן, במקרים רבים אנחנו מוצאים במאובנים צורות מעבר. לדוגמה, מאובנים שמראים את תהליך האבולוציה של הלווייתנים, מיונקים יבשתיים, דרך צורות מעבר  ועד ליונקים הימיים המוכרים לנו היום.

צורות מעבר באבולוציה של לווייתנים

צורות מעבר באבולוציה של לווייתנים

מה היינו מוצאים במאובנים אם האבולוציה הייתה נעה בקפיצות מהירות? בקפיצות מהירות אנחנו מדברים על פחות מ-100,000 שנה לשינוי משמעותי. אם אבולוציה הייתה מתרחשת כך, היינו מוצאים שינויים גדולים בין מאובנים בשכבות סלע קרובות בציר הזמן, ללא צורות מעבר.

התבטאות אבולוציה בקפיצות בשכבות סלע עם מאובנים

התבטאות אבולוציה בקפיצות בשכבות סלע עם מאובנים

במקרים רבים אנחנו מוצאים עדויות לקפיצות מהירות באבולוציה. נשאלת השאלה האם קפיצה במאובנים מעידה בהכרח על קפיצה באבולוציה עצמה או רק על התאבנות לא רציפה של היצורים החיים?

אבולוציה בקפיצות או השתמרות לא רציפה של צורות מעבר
כפי שמודגם באיור, קשה לדעת האם אבולוציה התרחשה בקפיצות מהירות. אם כך, אנו רואים דוגמאות לשינוי איטי והדרגתי ולשינויים מהירים בקפיצות. כנראה ששניהם מתרחשים, אם כי נראה שבשכיחות שונה.

להרחבה בנושא

כל הזכויות שמורות למוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט
אזור תוכן, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + z
Silence is Golden