10:19
המוזיאון פתוח עכשיו ועד השעה 16:00
הדפסהשיתוף
  • חרקים
    חוקרים את הטבע

חוקרים את הטבע

אוספי הטבע של מוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט באוניברסיטת תל אביב מוכרים על ידי מדינת ישראל כאוספים לאומיים וכתשתית מחקר לאומית. האוספים כוללים כחמישה מיליון פריטים, שעברו לביתם החדש בבניין מוזיאון הטבע.  אוספים אלה מתעדים את עולם הטבע באזור ישראל והמזרח התיכון לאורך אלפי שנים ואת ההיסטוריה והתפתחות התרבות האנושית.

אוספי הטבע הם ארכיון של המגוון הביולוגי. התיעוד הרציף והמתמשך חיוני להבנת תהליכים בטבע, למעקב אחר שינויים של מערכות אקולוגיות, להעמקת המחקר בתחום האבולוציה ולשימור הטבע והסביבה.
אוספי המוזיאון משרתים מאות מדענים ואנשי מקצוע מן הארץ ומן העולם. באוספים נערך מחקר בסיסי ויישומי וכן פיתוח ידע וכלים לניהול המערכת האקולוגית ושימורה, בד בבד עם ניצול משאבים בר-קיימה. מדי שנה, יותר ממאה תלמידי מחקר משתמשים באוספי הטבע בעבודת המחקר שלהם לתוארי מוסמך ודוקטור.
הידע המדעי שנצבר במוזיאון משמש לפעילויות ציבוריות מגוונות ומשפיע על מדיניות מקבלי ההחלטות בתחומים כגון שיקום נחלים, ניצול בר-קיימה של משאבי הים, תכנון מדיניות דיג, ניטור ביולוגי, הערכת סיכונים אקולוגיים, התמודדות עם מזיקים, יבוא וייצוא חקלאי, הדברה ביולוגית, תכנון שטחים פתוחים, בטיחות תעופה ובריאות.
במוזיאון מתקיימת פעילות חינוכית ולימודית ענפה, במטרה לתווך את הידע המדעי שנצבר במוזיאון לקהל הרחב.  אגף חינוך ותקשורת המדע של המוזיאון מציע מגוון פעילויות – סיורים מודרכים, סדנאות, מפגשי מדע ועוד – המותאמות לתלמידים במערכת החינוך, החל מגן הילדים ועד י"ב, לסטודנטים במוסדות להשכלה גבוהה, לקהל הרחב ועוד.

מדיניות האיסוף של המוזיאון

איסוף הפריטים לאוספי הטבע נעשה על ידי מדעני המוזיאון של אוניברסיטת תל אביב ותלמידי המחקר שלהם במסגרת מחקריהם השוטפים ובמבצעים מיוחדים הכרוכים בפעילויות של שמירת טבע וחקלאות.
פריטי אוסף של עופות ויונקים המגיעים כיום למוזיאון הם בעיקר בעלי חיים שמתו בשדה (דריסה, הרעלה וכדומה) ונאספו על ידי אנשי רשות הטבע והגנים, או הגיעו מגני חיות כגון הספארי ברמת גן וגן החיות התנכ"י בירושלים. כמו כן, בעלי חיים שלא ניתן היה להצילם מגיעים למוזיאון מבית החולים לחיות בר. באשר לדגים וחסרי חוליות ימיים ויבשתיים, אלה נאספים במסגרת מחקרים הנערכים אך ורק בהיתר של רשויות המדינה.
הפריטים המגיעים לאוספים ממוינים בקפידה, מזוהים ברמה טקסונומית גבוהה ככל הניתן (מיון על פי דמיון מבני, מוצא משותף וכדומה) ונרשמים בבסיס נתונים ממוחשב. לעיתים הזיהוי הסופי של חסרי חוליות נעשה בסיוע של מדענים מן הארץ ומחו"ל.

מדענים ממוסדות אחרים בארץ ובחו"ל מפקידים באוספי הטבע שלנו אוספים ופריטי אוסף שונים שנצברו במחקריהם, כדי לאפשר שימור נאות שלהם לטובת מחקרים עתידיים. באופן זה הם תורמים הן לקידום המדע באמצעות מחקריהם והן לתיעוד רציף של המגוון הביולוגי בישראל.
כמו כן, אוספים פרטיים שטופחו בידי אספנים נקלטים באוספי המוזיאון על מנת להבטיח את שימורם ואת הנגישות של כלל הקהילה המדעית אליהם. אוספים אלה ישמשו למאות מחקרים עתידיים.

אנו אסירי תודה לארגונים אלו על השותפות החשובה במאמץ לתעד וללמוד את הטבע בארץ ולתרום להשכלת הציבור והנאתו.

אוספי המוזיאון

חולייתני יבשה
אוסף החולייתנים (יונקים, עופות, זוחלים, דו-חיים ודגים) במוזיאון הוא מן העשירים באסיה והגדול מסוגו במזרח התיכון. באוסף קרוב ל-60,000 פריטים המייצגים כ-2,000 מינים. כ-80% מכלל הפריטים נאספו בישראל והשאר ברחבי העולם. האוסף ממוחשב כולו, ומסד הנתונים מכיל גם נתוני גודל של רבים מהמוצגים.

דגים
אוסף הדגים במוזיאון כולל דגים שנאספו בישראל ובסביבה מאז שנות הארבעים של המאה העשרים. עוד מצויים באוסף דגים שנאספו במשלחות של חוקרים ישראלים וזרים בדרום ים-סוף ובאיי סיישל וכן דגים ממקומות אחרים בעולם שנתרמו על ידי מדענים זרים. באוסף למעלה מ-15,000 פריטי אוסף הכוללים למעלה מ-130,000 דגים. מטרות האיסוף הן לחקור ולתעד את הדגים ואת השינויים שחלים במערכות האקוואטיות בעקבות פעילותו הישירה והעקיפה של האדם.

חסרי חוליות
אוסף חסרי החוליות במוזיאון הוא מהגדולים והמגוונים באזורנו. האוסף (לא כולל אוסף החרקים, המיוצג בנפרד) כולל למעלה מ-100,000 פריטי אוסף מקוטלגים באופן דיגיטלי, שנאספו בישראל וברחבי העולם, ולמעלה מ-50,000 פריטי אוסף נוספים שיקוטלגו בעתיד. האוסף כולל נציגים של למעלה מחמישים מחלקות של חסרי חוליות, בהם עשרות אבות-טיפוס של מינים חדשים למדע (טַייפּים). כל פריט אוסף כולל בעל חיים אחד או יותר (לפעמים עשרות). עיקר האוסף מורכב מפריטים של בעלי חיים החיים בישראל ובימים הסובבים אותה, ולצדם גם  אלפי חסרי חוליות מכל קצווי תבל.

חרקים
אוסף החרקים הוא אחד האוספים הפעילים ביותר במוזיאון. האוסף מטופל על ידי צוות של כ-15 מדענים, מנהלי אוספים, תלמידי מחקר ומתנדבים. האוסף כולל כשלושה מיליון פריטים המייצגים את מיני החרקים של ישראל וכן עשרות אלפי פרטים מאזורים שונים בעולם, המהווים בסיס למחקר טקסונומי, פילוגנטי ואקולוגי הן למדעני המוזיאון ותלמידיהם והן לחוקרים ממוסדות אקדמיים אחרים בישראל ובעולם. עוד נכללים באוסף מגוון חרקים חיים, המשמשים לפעילויות הוראה והדרכה.
הפעילות באוסף נועדה לשמר, לתעד ולחקור את אוכלוסיית החרקים של ישראל, הנאמדת בכ-20,000 מינים, מהם לפחות אלף עדיין אינם ידועים למדע. נוסף על עבודת המחקר ועבודות שוטפות, צוות האוסף מספק גם שירותי הגדרה לגופים ממשלתיים, אקדמיים, מסחריים ופרטיים.

אוסף הרקמות והמעבדה לטקסונומיה מולקולרית
אוסף הרקמות שבמוזיאון הטבע הוקם ב-1998 כדי לענות על צורך הולך וגובר בדוגמאות למחקר מולקולרי. האוסף מתמקד בחולייתני היבשה מאזור הלבנט ומכיל דוגמאות רקמה מכ-8,000 פרטים השייכים ל-273 מיני ציפורים, 125 מיני יונקים, 105 מיני זוחלים ו-6 מיני דו-חיים. מקור הדוגמאות הוא בבעלי-חיים מתים שנאספים על-ידי פקחי רשות הטבע והגנים ועל-ידי חוקרים שעובדים בשדה. כל דגימות הרקמה שייכות לפרטים (voucher specimen) השמורים באוספים השונים. הדוגמאות משומרות באתנול בהקפאה עמוקה.

לצד אוסף הרקמות פועלת במוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט מעבדה לטקסונומיה מולקולרית שמצוידת במכשור הדרוש להפקת דנ"א והגברת רצפים (PCR). במעבדה נעשות פעילויות מחקר שונות, לדוגמה:
*בניית מאגר רצפי-ברקוד (barcoding) של כל דגי המים המתוקים בישראל, במסגרת פרויקט משותף עם רשות הטבע והגנים.
*תמיכה במחקרים זואולוגיים שונים על-ידי מתן שירותים של זיהוי מולקולרי של בעלי-חיים  כדוגמת אוסף הספוגים (חסרי-חוליות).
* זיהוי של דגימות ציפורים שנאספו באירועי התנגשות עם מטוסים (בשיתוף עם המעבדה לזיהוי נוצות).

הרבריום
אוסף צמחי המים במוזיאון הוא הגדול מסוגו במזרח התיכון ומכיל כ-30,000 פריטים, שנאספו מאז שנות החמישים של המאה העשרים ועד ימינו אנו בישראל ובסיני, המייצגים מגוון קבוצות: אצות (ירוקיות, אדומיות וחומיות, עשבי-ים ופטריות טפיליות החיות עליהם, צמחים טבולים וצפים ממקווי מים מתוקים בישראל וכן טחבי-מים. מקצת הפריטים מיובשים על גיליונות נייר ומקצתם משומרים באלכוהול.
ההרבריום כולל שלושה אוספים ראשיים:
אצות
אוסף האצות, עשבי הים וצמחי המים המתוקים במוזיאון הוא הגדול מסוגו באזור הים התיכון. האצות ועשבי הים נאספו ברובן לאורך חופי ישראל וסיני. האוסף נמצא בתהליך קטלוג ממוחשב, שבסיומו יהיו הנתונים זמינים למחקרים אקדמיים של אצות באוניברסיטאות בעולם.
חזזיות
אוסף החזזיות כולל פריטים שנאספו בישראל ובעולם. החומר נמצא במצב מיובש ונתון במעטפות עם פרטי זמן ומקום האיסוף.
פטריות
אוסף הפטריות משמש אוסף משווה למחקרים מדעיים ומסייע בהכנת קטלוגים של מיני פטריות מקומיים ואזוריים. כמו כן, האוסף הוא מאגר גנטי חשוב. הוא כולל למעלה מ-5,500 פריטים השייכים ל-810 מינים, שנאספו במשך ארבעים שנה ע"י פרופ' ניסן בנימיני.

ארכיאולוגיה ביולוגית

אנתרופולוגיה פיזית

יעניין אותך גם

כל הזכויות שמורות למוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט
אזור תוכן, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + z
Silence is Golden