07:09
הדפסהשיתוף
  • החלה ההרשמה! שמונה מפגשים עם טובי החוקרים והחוקרות של הביולוגיה הימית

קורס העשרה למבוגרים על אקולוגיה וביולוגיה ימית, ברמה אקדמית לקהל הרחב. שמונה מפגשים מקוונים הצוללים לחיים המרתקים מתחת למים. הקורס מועבר ע"י חוקרים וחוקרות ממוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט, אוניברסיטת תל אביב. המפגשים השבועיים יתקיימו בחודשים מאי-יוני 2025, בימי רביעי בשעה 18:00.

מחיר מיוחד לקורס בהרשמה מוקדמת: 240 ש"ח (עד 31.8.2024). מחיר רגיל: 280 ש"ח.

הקורס מוצע כיחידה אחת בת 8 מפגשים. אין אפשרות להצטרף למפגשים בודדים.

להזמנת מנוי לסדרת המפגשים >>
בין הנושאים בקורס: מגוון היצורים החיים בים – מראשית החיים שהתפתחו במים ועד לבעלי החיים שחזרו למים; ייחודו של העולם התת-ימי בישראל; האתגרים העומדים בפנינו בראשית המאה ה-21.
במסגרת הקורס יפגשו המשתתפים מדענים שחוקרים את השפעות הפלסטיק, שינוי האקלים והמינים הפולשים על עתיד המגוון הביולוגי בים.

 

תוכנית הקורס:


להיות ביולוגי ימי

7.5.2025 | פרופ' נועה שנקר

במוזיאון הטבע יש מעבדות מחקר של ביולוגים ימיים. מה הם עושים? אילו אתגרים ניצבים בפני חוקרים ימיים, ולמה כיף כל כך להיות ביולוגים ימיים דווקא בישראל? במפגש זה ניחשף למאחורי הקלעים של מוזיאון הטבע, למחקרים שנערכים במוזיאון ולתוכנית הקורס.

המרק הקדמון

14.5.2025 | ד"ר מי-טל גבינג

החיים התפתחו בים ושגשגו שם במשך מיליוני שנים עד שבעל החיים הראשון פילס את דרכו ליבשה. מי ומה היה היצור הראשון ואיך הגענו ממנו למגוון היצורים שחיים כיום? במפגש זה נחקור את ראשית החיים וכיצד היצורים החיים השפיעו לא רק על סביבתם הקרובה, אלא גם על הרכב האטמוספרה.

רבייה בים

21.5.2025 | ד"ר תום שלזינגר

רבייה מינית בסביבה הימית נתקלת באתגרים שונים מאלה שקיימים ביבשה, וכתוצאה מכך התפתחו בים אסטרטגיות רבייה רבות ומגוונות. האם כל היצורים באים לעולם כנקבות או זכרים, והאם הזוויג בהכרח קבוע במשך כל החיים? כיצד בעלי חיים שצמודים לקרקעית הים ואינם יכולים לזוז ממקומם מצליחים למצוא בני זוג לרבייה? במפגש זה נכיר מגוון דרכים וצורות שבהן מתרבים בעלי חיים ימיים, ונתעמק באחת מתופעות הטבע המרשימות ביותר: רבייה המונית של אלמוגים.

המטרופולין הסואן של שונית האלמוגים

28.5.2025 | ד"ר תום שלזינגר

שונית האלמוגים היא ה"מטרופולין" הסואן של הים, שבו ניתן למצוא את מגוון המינים הגבוה ביותר בסביבה ימית. נכיר לעומק את האלמוגים – בעלי החיים שיוצרים את השונית; נצלול לשוניות מפרץ אילת הייחודיות ונלמד מדוע הן כה מיוחדות; נגלה חלק ממגוון היצורים שמקיימים יחסי גומלין בשונית; ונדון בהשפעות האדם על שוניות האלמוגים ובעתידן.

כמו דג במים

4.6.2025 | פרופ' רועי הולצמן

החיים בתווך מימי הם שונים בתכלית מהחיים בתווך של אוויר, והבדלים אלו משפיעים על האופן שבו בעלי חיים ימיים נושמים, נעים ומתרבים. נגלה אילו התאמות התפתחו בגופם של בעלי חיים ימיים; נחקור יחד את ההידרודינמיקה של האכילה בדגים; וננסה להבין כיצד מערכות מחקר מתקדמות מסייעות לנו להבין איך מרגיש דג במים.

סודות הים התיכון

11.6.2025 | ד"ר עמרי ברונשטיין

הים התיכון הוא לא רק חופים זהובים. אפשר למצוא בו שוניות סלעיות, טבלאות גידוד, גני ספוגים ונביעות מתאן – כל בית גידול הוא עולם ומלואו של בעלי חיים. נכיר את בתי הגידול הפחות מוכרים של הים התיכון ואת דייריהם; ניחשף למחקרים מרתקים על ייחודו של הים התיכון כ"הוט ספוט" אבולוציוני; ונגלה את השינויים הדרמטיים שחלים בים התיכון בעקבות פעילות האדם.

מסתרי המעמקים

18.6.2025 | ד"ר סיגל שפר

רוב נפח הים נמצא בעומק רב, שאור השמש אינו חודר אליו. כיצד מתקיימים חיים באזורים האפלים והמסתוריים הללו? נכיר את בתי הגידול של המעמקים ואת דייריהם, נבחן את האיומים שחודרים ומגיעים אפילו לעומק הים ואת הפוטנציאל הטמון בים העמוק כמקלט לבעלי חיים בעידן שינוי האקלים.

עתיד הים

25.6.2025 | פרופ' יוני בלמקר

לאחר שהכרנו בקורס את המגוון הביולוגי הייחודי של הים ואת בתי הגידול הייחודיים לישראל, נסקור במפגש אחרון זה את מצבם של בתי הגידול הימיים בארץ ובעולם, נכיר מחקרים שבהם משתמשים בטכנולוגיות מתקדמות לחקר הים, ונגלה האם וכיצד אפשר להגן על הים ולהבטיח את עתידו.

מחיר מיוחד לקורס בהרשמה מוקדמת: 240 ש"ח (עד 31.8.2024). מחיר רגיל: 280 ש"ח.

להזמנת מנוי לסדרת המפגשים >>
תנאי רישום והשתתפות בסדרות תוכן תשפ"ה

יעניין אותך גם

כל הזכויות שמורות למוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט
אזור תוכן, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + z
Silence is Golden