10:38
המוזיאון סגור עכשיו
הפתיחה הבאה 6.02.2023 10:00
הדפסהשיתוף

לא שלמות, לא אקראיות

שתיים מהתפישות השגויות הנפוצות ביותר הן שלמות ואקראיות.

עובד מתוך University of California Museum of Paleontology's Understanding Evolution | פורסם ב-31 מאי 2015

ברירה, לא שלמות!

חשוב להבין: הברירה הטבעית אינה כוח-על; היא אינה מייצרת שלמות. הברירה טבעית היא תהליך, שאין עומדת מאחוריו יד מכוונת. אם הגנים שלך "טובים דיים", תוכל להעמיד צאצאים ולהעביר את הגנים שלך לדורות הבאים. אינך חייב להיות מושלם כדי לעשות זאת. די בכך שתהיה טוב יותר מפרטים אחרים באוכלוסייה כדי שהגנים שלך ישרדו וישוכפלו בדורות הבאים בשיעור גבוה יותר. עובדה זו נראית מובנת מאליה אם נסתכל על אוכלוסיות סביב: לא כל הפרטים הם הכי מצטיינים ומושלמים. ביניהם יש חזקים יותר ופחות, מהירים יותר ופחות, חכמים יותר ופחות ואפילו נושאי גנים למחלות יותר או פחות.
הברירה טבעית היא תוצאה ישירה ופשוטה של מגוון תכונות, הבדלים בהצלחה ברבייה ותורשה. היא חסרת כיוון, חסרת כוונה ומכנית לחלוטין. אין לה שום מטרה והיא לא נועדה לייצר "התקדמות" או מערכת אקולוגית בשיווי משקל.
לכן, "צריך", "מנסה" או "רוצה" אינן מילים מדויקות כאשר מסבירים אבולוציה. האוכלוסייה או הפרט אינם "רוצים" או "מנסים" להתפתח, וברירה טבעית אינה יכולה לספק את מה שהיצור "צריך". ברירה טבעית בוחרת בין המגוון של הפרטים שקיים. התוצאה היא אבולוציה.

קריקטורה, דוב עירום, ללא פרווה, אומר: "איך מתאים לי מעיל פרווה!"

תהליך הברירה הטבעית אינו תהליך אקראי!

תפיסה שגויה נוספת היא שתהליך הברירה אקראי, אך אין זה נכון – תהליך הברירה הטבעית אינו אקראי.
המגוון הגנטי שקיים באוכלוסייה בגלל מוטציות הוא אכן אקראי, אך הברירה פועלת על מגוון זה בדרך מאוד לא אקראית: לתכונות גנטיות שמסייעות להישרדות ורבייה יש סיכוי רב יותר להפוך נפוצות מאשר תכונות שאינן מסייעות בכך.

להרחבה בנושא

כל הזכויות שמורות למוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט
אזור תוכן, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + z
Silence is Golden