00:21
המוזיאון סגור עכשיו
הפתיחה הבאה 23.09.2019 10:00
הדפסהשיתוף

תערוכות המוזיאון

  • מסע בין יבשות
  • צורה, מבנה, תפקוד
  • אוצר האוספים
  • ארץ, חי, צומח
  • Treasuring nature
    חרקים וקרובים

מסע בין יבשות

צורה, מבנה, תפקוד

אוצר האוספים

ארץ, חי, צומח

חרקים וקרובים

תערוכות מוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט כוללות אלפי פריטים מאוספי הטבע הלאומיים שנצברו באוניברסיטת תל אביב לאורך עשרות שנים, מקצתם נדירים. המבקרים בתערוכות יוצאים למסע התקרבות אל הטבע, שבו תציע להם כל תערוכה התבוננות וחוויה יוצאות דופן על החיים והטבע סביבנו.

מה פוגשים במוזיאון?

בכניסה למוזיאון מקבלים את פני המבקרים העופות החולפים מעל ישראל בנדידתם בין אפריקה לאסיה, בתערוכה מסע בין יבשות.

בתערוכה חרקים וקרובים, הכוללת גם יצורים חיים, המבקרים זוכים למבט מקרוב לעולמם העשיר והמתוחכם להפליא של פרוקי הרגליים, השייכים למערכה הגדולה והמגוונת ביותר בטבע. סביבת חיים בחושך מספקת הצצה לבעלי חיים מהארץ והעולם החיים ללא אור יום.

תערוכת ארץ, חי, צומח סוקרת את המגוון המרשים של בתי הגידול בישראל מהמדבר עד לחרמון ואת בעלי החיים האופייניים להם בשש תמונות נוף, המורכבות מתצלומי נופים טיפוסיים בשילוב פוחלצים מהאוסף. תצוגת טבע עירוני מגלה את חיי העיר של חיות הבר.

בתערוכה צורה, מבנה, תפקוד המבקרים מוזמנים להישיר מבט אל מגוון מרהיב של בעלי חיים מישראל ומהעולם וללמוד כיצד מבנה גופם ויכולותיהם מותאמים לסביבתם ולתנאי המחיה שלהם.

התערוכה מגע יד אדם מאפשרת מבט מקיף על הסביבה שלנו: על בעלי החיים שנכחדו ממנה, על השפעת האדם על הטבע ועל השינויים הרבים שחלו בטבע בעשורים האחרונים.

התערוכה מארג החיים משרטטת באמצעות עץ השיטה את מגוון החיים העצום התלוי בו.  המבקר חווה מסע בין מגוון הקשרים וההשפעות המתקיימים בין יצורים שונים, ובהם אנו, בני האדם. בהמשך התערוכה נפרשת בפנינו רשת הקשרים המסועפת המהווה את בסיס הקיום של הטבע כולו. מארג החיים בים היא תערוכה שמדברת על עלום קסום שנסתר מאיתנו. במי הים מרחפים אלפי יצורים זעירים, הנקראים פלנקטון. הפלנקטון הוא הבסיס לעושר ולמגוון שאנו פוגשים בשולי היבשת בצורת דגים ושוניות אלמוגים, והוא גם המזון לבעלי החיים הגדולים ביותר בעולמנו, לויתנים.

"תיבת האוצרות" והתערוכה אוצר האוספים שבתוכה מזמינות לשיטוט בין אוספי הטבע העשירים והמגוונים של המוזיאון ולהיכרות עם סיפורי מחקר מרתקים.

התערוכה מהו אדם? מתמקדת בנו, בני האדם, וסוקרת את התפתחות המין האנושי בהיבטים ביולוגיים ותרבותיים באמצעות ממצאים נדירים מחפירות ארכיאולוגיות לצד מיצגי מולטימדיה חדשניים.

התערוכה הראשונה בגלריה הרב-תכליתית במוזיאון היתה  Life Object, שייצגה את ישראל בביאנלה לאדריכלות בוונציה בשנת 2016. התערוכה יצרה "מרחב נושם" המושפע מנוכחות המבקרים בו. המיצג המרכזי בה יישם חשיבה על אדריכלות דרך המטפורה הביולוגית של מושג החיים, אגב טשטוש הגבולות בין הטבעי למלאכותי. התערוכה התבססה על פיתוח יישומים בתחום האדריכלות המושתתים על זיקה הדוקה בין המבנה לסביבתו.

כיום מוצגת תערוכת זום –  2019 אמנים ישראלים צעירים, התערוכה המתחלפת השנייה של מוזיאון הטבע, מתפרשת על ארבע הקומות הראשונות. מיקום העבודות נעשה בדיאלוג עם מוצגי הקבע של המוזיאון ובמחשבה על נקודות השקה בין עבודות של אמנים שונים. חלק מהאמנים מציגים את עבודת הגמר שלהם וחלקם בחרו לפתח עבודות חדשות במיוחד לתערוכה, לעיתים בהשראת תוכני המוזיאון, המבנה והמבקרים בו.

עולם החי באיי גלאפגוס : אוצרות הטבע של אקוודור תערוכת תצלומים מרהיבה של הצלם ג'ונתן ר. גרין, חובב טבע, מדען ואיש שמירת הטבע, המגלמים את היופי העז, הרוח והמהות של הסביבה הייחודית של איי גלאפגוס. התערוכה הוקמה וקודמה בשיתוף שגרירות אקוודור להשגת תמיכה בין-לאומית רחבה בנושאים כגון שינויי אקלים, ניצול משאבי טבע, מינים פולשים, ציד לא־חוקי ולאחרונה, המאבק נגד מוצרי פלסטיק ופסולת ימית, על מנת להפוך את גלפגוס לשטח של פיתוח בר־קיימה עד שנת 2030.

 

יעניין אותך גם

כל הזכויות שמורות למוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט
אזור תוכן, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + z
Silence is Golden