05:03
הדפסהשיתוף
  • תצלומי החרקים של לבון ביס
    תערוכת צילומים "חרקים ובגדול"

תערוכת צילומים "חרקים ובגדול"

  • MICROSCULPTURE מאת לבון ביס. התערוכה ננעלה ביום שבת, 29.05.2021. 

חרקים כמו שלא נראו מעולם. בתערוכה, שהושאלה ממוזיאון הטבע של אוניברסיטת אוקספורד, מוצגים תצלומים בגודל של כשני מ"ר המאפשרים ללמוד בבהירות על יופיים של חרקים מנקודת מבט חדשה. החרקים נראים במלוא הדרם, והצופה זוכה לראות בבהירות פרטי פרטים מקרוב ולחוות בדרך ייחודית את יופיו של עולם הטבע

התערוכה ננעלה ביום שבת, 29.05.2021. 

לבון ביס הוא צלם בריטי יליד לונדון, העוסק בצילום זה עשרים שנה. סקרנותו הובילה אותו להתמחות בכמה סוגות צילום, בהן צילום עיתונות, צילום ספורט וצילום דיוקן. הוא הציג בתערוכות ברחבי העולם, ועבודותיו מוצגות בתצוגת הקבע במספר מוזיאונים ובאוספים פרטיים. במהלך הקריירה שלו זכה לבון בפרסים רבים, וב-2016 זכה להתקבל כחבר בחברה המלכותית לצילום.

צילום מתוך התערוכה MICROSCULPTURE מאת לבון ביסבעודו עובד בסטודיו הכפרי שלו באנגליה, משיכתו של לבון לטבע ואהבתו לצילום התמזגו ליצירת התערוכה Microsculpture. תהליך הצילום הייחודי שלו מקבץ אלפי תצלומים שנוצרו במערכי תאורה מרובים ליצירת הדיוקנאות הסופיים של החרקים.
כל חרק הורכב על במת מיקרוסקופ מיוחדת, המאפשרת בקרה מדויקת של מיקום הפרט מול עדשת המצלמה. רוב החרקים צולמו בכ-30 מקטעים, שכל אחד מהם הואר בדרך שונה באמצעות מַבזקים, כדי להדגיש את המבנים הזעירים המצויים באותו מקטע גוף. כל דיוקן הוא תוצר של יותר מ-8,000 תמונות נפרדות.
את התצלומים בתערוכה מלווים מוצגים מאוסף החרקים הלאומי של ישראל. האוסף כולל כשלושה מיליון פריטים מכל רחבי העולם, בדגש על הפאונה הישראלית העשירה, המונה כ-25,000 מינים. הפרט המוצג לצד כל תצלום שייך למין המצולם או למין קרוב או דומה לו, ונועד להציג למבקרים את החרק בגודלו הטבעי. מוצגים נוספים והמקרא המלווה אותם מספקים דוגמאות לחרקים מישראל ומהעולם, לצד מידע על תופעות מרתקות בעולם החרקים בכלל.

"תצלומיו של לבון ביס מאירים את הפרטים מאוסף החרקים של מוזיאון הטבע באור חדש, פשוטו כמשמעו. מְ­­­מדי התצלומים והרזולוציה שלהם מגלים לא רק את יופיים המפתיע ועוצר הנשימה של החרקים, אלא גם חושפים את ההתאמות המורכבות הרבות של מבנה גופם, המתבטאות במבנים הזעירים שעל שטח פניהם, שהאנטומולוגים מכנים Microsculpture (מבנים זעירים).
תהליך הצילום של לבון ביס כולל הרכבה של אלפי תמונות ושימוש במערכי תאורה רבים על מנת ליצור דיוקן סופי שחושף את המבנים האלה. מגוון הצורות והצבעים עצום, אך רק בעזרת העוצמה של מיקרוסקופ אופטי או עדשת מצלמה אפשר להתרשם מהמבנים הזעירים בקנה המידה של החרקים עצמם: רכסים, שקעים או שתי וערב של תלמים משתלבים במורכבות מופלאה. התפקוד של רוב המבנים הזעירים האלה עדיין אינו ידוע או אינו מובן היטב, ומהווה כר פורה למחקר עתידי. החוקרים משערים כי הם משנים את תכונות פני השטח של חרקים בדרכים מגוונות ומאפשרים החזרת אור, פיזור מים או לכידת אוויר." (ד"ר ג'יימס הוגאן, אוספי הטבע, מוזיאון הטבע של אוניברסיטת אוקספורד).

יעניין אותך גם

כל הזכויות שמורות למוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט
אזור תוכן, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + z
Silence is Golden