20:22
הדפסהשיתוף

מוטציות

מוטציות הן שינויים אקראיים בדנ"א. רק למוטציות המתרחשות בתאי המין יכולה להיות משמעות אבולוציונית, שכן רק הדנ"א שנמצא בתאי המין עובר לצאצאים.

עובד מתוך University of California Museum of Paleontology's Understanding Evolution | פורסם ב-03 מאי 2015

מוטציות הן שינויים בדנ"א – בחומר התורשתי המועבר מהורים לצאצאיהם. לכן, הן יכולות להשפיע על האופן שבו יצור ייראה, יתנהג או יתקיים. מוטציות הן אקראיות. הן יכולות להיות מועילות, ניטרליות או מזיקות ליצור. חשוב לזכור: מוטציות לא מנסות "לספק" ליצור את "צרכיו". התרחשות מוטציה או אי-התרחשותה אינה קשורה בכל דרך שהיא למידת הצורך או הנזק שלה ליצור. לא כל המוטציות משפיעות על האבולוציה. כל התאים בגופנו מכילים דנ"א, ובכל אחד מהם יכולה להתרחש מוטציה. עם זאת, לא כל המוטציות משמעותיות לאבולוציה. מוטציות שאינן מתרחשות בתאי המין אינן מועברות לצאצאים, ולכן אין להן משמעות אבולוציונית.

מוטציה בודדת בתאי המין יכולה לגרום לשינויים שונים:

* לא לגרום לשינוי כלל באופן שבו היצור נראה, מתנהג או מתקיים – חלק מהמוטציות אינן גורמות לשינוי שאפשר להבחין בו. זה יכול לקרות כתוצאה מכך שהמוטציה התרחשה באזור בדנ"א שאין לו תפקוד או שהשינוי שהיא גרמה לא משפיע על מבנה החלבון שמקודד באותו אזור.
* לגרום לשינויים קטנים – למשל, שינוי בצורת תנוך האוזן.
* לגרום לשינויים גדולים – לעתים מוטציה בודדת יכולה לגרום לשינוי גדול, כמו למשל עמידות חרקים לחומר ההדברה DDT. במקרים מסוימים, כאשר מוטציה בודדת גורמת לנזק ליצור, עד כדי כך שהיא גורמת למותו, אנחנו מדברים על מוטציות קטלניות (לטליות).

עיניים בצבעים שונים, מקור: ויקיפדיה

עיניים בצבעים שונים, מקור: ויקיפדיה

מוטציות מתרחשות בגלל מגוון גורמים. להלן שניים מהם.

כשל בשכפול הדנ"א
מרבית המוטציות שאנחנו סבורים שהן חשובות לאבולוציה מתרחשות ב"אופן טבעי". לדוגמה, כאשר תא מתחלק, הוא משכפל את הדנ"א שלו ולעיתים העותק שמיוצר אינו העתק מושלם. ההבדל הקטן הזה בין הדנ"א המקורי להעתק הלא מושלם שלו הוא מוטציה.

כשל בשכפול דנ"א

כשל בשכפול דנ"א

השפעות חיצוניות שמשנות את הדנ"א
מוטציות יכולות להתרחש גם כתוצאה מחשיפה לחומרים כימיים שונים או לקרינה, אשר גורמת לשינוי הדנ"א ולקטיעתו. גם כאשר התא מתקן את הדנ"א, תיקון זה אינו תמיד מושלם, והתא יהיה בעל דנ"א קצת שונה מהמקור.

אולי יעניין אותך גם

כל הזכויות שמורות למוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט
אזור תוכן, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + z
Silence is Golden