15:49
הדפסהשיתוף

תפיסות שגויות

קיימות שגיאות רבות בהבנת עצים פילוגנטיים, בהיבטים שונים

עובד מתוך University of California Museum of Paleontology's Understanding Evolution | פורסם ב-02 פברואר 2021

מחקרים שונים בחנו שגיאות נפוצות בהבנת עצים פילוגנטיים בקרב סטודנטים, מרצים והקהל הרחב. המחקרים מצאו שרבות מהטעויות הללו נובעות מכך שהסברים שהם הגיוניים ונכונים בהקשר היום-יומי, דווקא מבלבלים ומטעים אותנו בהקשר של התהליך האבולוציוני. השגיאות הנפוצות הללו נובעות מניסיון לפרש את המידע בדרך "אינטואיטיבית". חשוב להכיר את ה"מלכודות" הללו כדי להימנע מהן:

ישנן כמה תפיסות שגויות נפוצות שמקורן במחשבה אינטואיטיבית לגבי לגבי "התפתחות" או "התקדמות" אבולוציונית:
*  אנשים נוטים לתפוס את האבולוציה כתהליך של "התפתחות" או "התקדמות", אך זוהי תפיסה שגויה: אנו נוטים לחשוב שטקסונים מאורגנים בשרשרת ארוכה של קיום, שבה חלק מהטקסונים, למשל בני אדם, מפותחים או מתקדמים יותר מאחרים.
* תפיסה אינטואיטיבית ושגויה נוספת היא שישנה שושלת מרכזית, שמייצגת את ההתקדמות של ההיסטוריה האבולוציונית, והשושלות האחרות בפילוגנזה מייצגות מסלולים צדדיים.
* כאשר אנו קוראים עץ פילוגנטי, אנו נוטים להניח שטקסונים שמופיעים בחלק הימני של עצים פילוגנטיים שמופנים כלפי מעלה, או טקסונים שמופיעים בחלק העליון של עצים פילוגנטיים שנוטים על צדם, מפותחים יותר מטקסונים אחרים באותו עץ.
[קראו עוד]

ישנן כמה תפיסות שגויות נפוצות שמקורן במחשבה אינטואיטיבית לגבי קרבה בין טקסונים בעץ הפילוגנטי:
* אנשים נוטים לחשוב שדמיון שטחי מעיד על קרבה אבולוציונית ושטקסונים שקרובים זה לזה דומים יותר זה לזה מאשר לטקסונים רחוקים אבולוציונית.
* תפיסה אינטואיטיבית שגויה נוספת היא שמידת הקרבה בין טקסונים קשורה ישירות למספר הצמתים שמפרידים ביניהם.
* רבים טועים לחשוב שחלק מהטקסונים שבקצות הענפים הם האבות הקדומים של טקסונים אחרים שנמצאים בקצוות אחרים של העץ.
[קראו עוד]

התפיסה האינטואיטיבית שלנו היא שחלק מהיצורים שחיים כיום הם בעלי היסטוריה אבולוציונית ארוכה יותר מאחרים ולכן הם "מפותחים" יותר מאחרים. למעשה, כל היצורים שחיים כיום חולקים אב קדמון משותף, ולכן כולנו התפתחנו במשך אותה תקופת זמן בדיוק – כ-3.5 מיליארד שנה.
[קראו עוד]

ישנן כמה תפיסות שגויות נפוצות שמקורן במחשבה אינטואיטיבית לגבי קרבה בין טקסונים בעץ הפילוגנטי:
* ענף ארוך ללא פיצולים בעץ הפילוגנטי מעיד על שינויים אבולוציוניים מעטים בשושלת וסביר שנשמרו לאורכו תכונות קדומות, או שהוא אפילו האב הקדמון של יצורים אחרים בעץ.
*שינוי אבולוציוני מתרחש רק בצמתים שבעץ הפילוגנטי.
[קראו עוד]

 

 

רוצה לקרוא עוד?

    כל הזכויות שמורות למוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט
    אזור תוכן, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + z
    Silence is Golden