09:41
הדפסהשיתוף

הומולוגיה כעדות

האבולוציה מניחה שיצורים קרובים יחלקו דמיון שנובע מאב קדמון משותף, כפי שקרובי משפחה חולקים ביניהם קווי דמיון. מאפיינים דומים שנובעים מקרבה אבולוציונית נקראים "הומולוגיות".

עובד מתוך University of California Museum of Paleontology's Understanding Evolution | פורסם ב-26 אפריל 2015

עדויות אנטומיות

ניתן לגלות הומולוגיות על ידי השוואת המבנה האנטומי של יצורים שונים, התבוננות בדמיון ובשוני ברמת התא, בהתפתחות העוברית ובשרידי מבנים (כגון שרידי עיניים בדגי מערות עיוורים או שרידי רגליים בגופם של דולפינים). יש מקרים שבהם האיבר ההומולוגי ביצורים שונים מתפקד באופן שונה, אך מקורו משותף לכל היצורים החולקים אב קדמון משותף. לדוגמה, לכל אחד מהעלים שבתמונות צורה ותפקוד שונים. עם זאת, העלים הומולוגיים כי מקור כולם בעלים של אב קדמון משותף. לספלול ולדיונאה יש עלים שמהווים מלכודת לחרקים. העלים האדומים הבוהקים של החלבלוב  נראים כעלי כותרת. עלי הקקטוס הפכו קוצים כדי להגן עליו מפני אוכלי עשב ולצמצם את איבוד המים בתנאי המדבר. למרות המראה השונה והתפקוד השונה של עלים אלו, כולם התפתחו מעלה קדמון משותף.

התאמות שונות של עלי צמחים שונים

התאמות שונות של עלי צמחים שונים

גפיים קדמיות

הגפיים הקדמיות של הולכי על-ארבע – הטטרפודים – הן הומולוגיות.  לצפרדעים, ציפורים, ארנבות ולטאות יש גפיים קדמיות שתואמות את אורח חייהן. הגפיים שונות בתפקודן ובמראה שלהן, אך בכולן אותו סט של עצמות: ההומרוס, הרדיוס והאולנה. ניתן לזהות עצמות אלו גם במאובנים של Eusthenopteron, האב הקדמון המשותף לכל המינים הללו.

הגפיים של הטטרפודים הן הומולוגיות

הגפיים של הטטרפודים הן הומולוגיות

על לווייתנים וקוליברים

במבט ראשון לווייתנים וקוליברים נראים מאוד שונה: גודל הגוף שלהם שונה לחלוטין והם וחיים בסביבות חיים אחרות לגמרי. המראה החיצוני שלהם לא מרמז בשום דרך שהיא על קרבה כלשהי ביניהם. אולם, לשניהם שלד של הולך על-ארבע שאותו ירשו מאב קדמון משותף. תהליכים אבולוציוניים שהתרחשו במשך מיליוני שנים יצרו, בתהליך של ברירה טבעית, התאמה של כל אחד מהם לאורחות החיים שלו. למרות השוני החיצוני בין הלווייתנים והקוליברים, קל להדגים את יחסי הקרבה ביניהם כשבוחנים את המבנה האנטומי שלהם ומשווים בין שניהם; כמעט לכל עצם בגוף של אחד מהם יש עצם מקבילה בגוף של האחר, למעט אותן עצמות שנעלמו במהלך האבולוציה.

הומולוגיה בין לווייתן מזיפות וקוליברי

עדויות תאיות ומולקולריות

כל היצורים בנויים מתאים, הכוללים קרומים המלאים במים, חומר גנטי, חלבונים, שומנים, פחמימות, מלחים וחומרים נוספים. מרבית התאים משתמשים בסוכר כמקור אנרגיה ובחלבונים כאבני בניין. גם כשבוחנים תאי צמחים ותאי בעלי חיים (אנימלים) הדמיון ביניהם בולט לעין: לכל אחת משתי הקבוצות יש רק שלושה אברונים תאיים ייחודים.

הומולוגיה בין תא צמחי ותא אנימלי (של בעל חיים)

הומולוגיה בין תא צמחי ותא אנימלי (של בעל חיים)

אולי יעניין אותך גם

כל הזכויות שמורות למוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט
אזור תוכן, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + z
Silence is Golden