08:53
המוזיאון סגור עכשיו
הפתיחה הבאה 6.02.2023 10:00
הדפסהשיתוף

מגבלות הברירה הטבעית

הברירה הטבעית אינה מייצרת תכונה "מושלמת".

עובד מתוך University of California Museum of Paleontology's Understanding Evolution | פורסם ב-31 מאי 2015

השונות הגנטית הקיימת, מגבלות היסטוריות ומחירי החלופות הן שלוש מהסיבות לכך שהברירה הטבעית אינה מייצרת תכונה "מושלמת".
יש סיבות רבות לכך שהברירה הטבעית אינה מייצרת תכונה "מהונדסת בשלמות". לדוגמה, היינו מצפים שברדלסים יוכלו לצוד יותר ולהעמיד צאצאים רבים יותר אם רק ירוצו מהר יותר. אולם יש כמה סיבות לכך שהברירה הטבעית אינה מייצרת ברדלסים מהירים או מושלמים יותר:

מחסור במגוון גנטי – תהליך הברירה הטבעית יכול לפעול רק על השונות הגנטית הקיימת. ברדלס יוכל לרוץ מהר יותר אם יהיו לו גנים לריצה מהירה יותר. אך אם גנים לריצה מהירה יותר לא יופיעו באוכלוסייה כתוצאה ממוטציות או מזרימת גנים, לא תתרחש אבולוציה בכיוון הזה.

ברדלס במהלך ריצה

מגבלות כתוצאה מההיסטוריה – יכול להיות שארגון אחר של השרירים והעצמות של רגלי הברדלס היה יכול לייצר ברדלסים מהירים יותר. אבל, צורת הגוף הבסיסית של יונקים משורטטת כבר בגנים שלהם באופן שמגביל את ההתפתחות, ולא סביר שיאפשר שינוי בכיוון הזה.

מחירי חלופות – שינוי לשיפור תכונה אחת יכול לגרום לשינוי אחר לרעה. יכול להיות שקיימים גנים לברדלסים מהירים יותר, אך קיים מחיר לחלופה הזו, לדוגמה, רגליים ארוכות יותר, שהן מהירות יותר, הן גם עדינות יותר ומסכנות את בעליהן. גפיים ארוכות יותר מגדילות את הצעדים, אך הסיכוי שלהן להישבר גדל. במקרה הזה, יכול להיות שגנים למהירות אינם מגדילים בסופו של דבר את הכשירות.

רגליים של ברדלס - אורך מול עמידות

לכן, הברירה הטבעית אינה מייצרת שלמות, במקרה הטוב היא מייצרת פשרות טובות. העובדה שהברירה הטבעית אינה תהליך שיוצר שלמות ניכרת גם בכך שהיא אינה מצליחה לסלק את כל הגנים המזיקים.

להרחבה בנושא

כל הזכויות שמורות למוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט
אזור תוכן, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + z
Silence is Golden