10:39
המוזיאון סגור עכשיו
הפתיחה הבאה 30.01.2023 10:00
הדפסהשיתוף

תכונות של פרוקי רגליים

סוד ההצלחה של פרוקי הרגליים הן התכונות שהם קיבלו מהאב הקדמון המשותף

עובד מתוך University of California Museum of Paleontology's Understanding Evolution | פורסם ב-29 דצמבר 2020

אנו מכירים מגוון גדול מאוד של פרוקי רגליים, שהמשותף להם הוא התכונות האב הקדמון המשותף לצאצאיו. תכונות אלה הן סוד ההצלחה של פרוקי הרגליים.

סמטריה דו-צידית

סימטריה דו-צידית משמעה שאם נחצה את הגוף באמצע נקבל שני חצאים זהים בצורתם. לבעלי חיים רבים יש סימטריה דו-צידית. מבחינה זו פרוקי הרגליים דומים גם לנו, בני האדם.

הדגמה של סימטריה דו-צידית בסרטן
גוף הבנוי פרקים
גופם של כל פרוקי הרגליים מורכב בשלב מסוים של חייהם פרקים-פרקים. המבנה של כל הפרקים דומה וחוזר על עצמו (למשל, יש בו זוג רגליים, איברי נשימה או סט של עצבים), עם מעט שינוי לאורך הגוף. לרוב, מספר פרקים יוצרים יחד חלק גוף תפקודי, כמו למשל אזור הבטן. הגפיים גם הן עשויות פרקים-פרקים.

הדגמה של גוף מחולק לפרטים - סרטן

שלד חיצוני קשיח
גופם של פרוקי הרגליים נתמך על ידי שלד חיצוני, המורכב בעיקרו מכיטין ואין בו עצמות פנימיות. בפרוקי רגליים, השלד החיצוני הוא כמו שריון והוא מהווה שכבה חיצונית מגנה. מבנה הפרקים של הגוף מאפשר תנועה למרות השלד החיצוני. השלד הקשיח מאפשר גם לרגליהם של פרוקי הרגליים להיות מותאמות לעבודה קשה, למשל פיצוח צדפות.

הדגמה של שלד חיצוני קשיח של סרטן

גפיים פרוקות
מכיוון שלפרוקי הרגליים יש שלד חיצוני, הם צריכים להתמודד עם השאלה כיצד לנוע. מסתבר שאפשר לנוע עם שלד חיצוני כאשר לגפיים יש מפרקים והגוף מחולק לפרקים. המפרקים מאפשרים לגפיים להתכופף, לצבוט, לגרוף, לגשש ולהכות. טווח התנועות הרחב שמתאפשר הודות למפרקים, הוא שאפשר לגפיים להתפתח למגוון תפקודים.

גפיים הבנויות מפרקים - סרטן
גפיים מרובות
גופו של האב הקדמון של פרוקי הרגליים היה בנוי מהרבה פרקים ובכל פרק היו זוג רגליים. כל פרוקי הרגליים ירשו את התכונה של גפיים רבות מהאב הקדמון שלהם. עם זאת, בפרוקי רגליים רבים חלק מהגפיים התנוונו ונעלמו ואילו גפיים אחרות התמיינו לצורות חדשות. ריבוי הגפיים מאפשר התמחויות במשימות שונות. חלק מהגפיים יכולות לשמש להליכה, ואילו אחרות לאחיזה, לשחייה או לפיצוח.

גפיים מרובות - סרטן

להרחבה בנושא

כל הזכויות שמורות למוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט
אזור תוכן, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + z
Silence is Golden