22:00
הדפסהשיתוף

המרכז הישראלי למדע אזרחי

המרכז הישראלי למדע אזרחי במוזיאון לטבע ע"ש שטיינהרדט הוקם בשנת 2022, במטרה לקדם השתתפות הציבור בניטור ובחקר המגוון הביולוגי והסביבה, לטובת המדע ושמירת הטבע בישראל. המרכז פועל לפיתוח ולתחזוקה של מערך תשתיות (טכנולוגיות, מתודולוגיות וקהילתיות), אשר יספקו תמיכה והכוונה חיונית למיזמי מדע אזרחי קיימים וליוזמות חדשות, במטרה ליצור רשת לאומית של מדע אזרחי וקהילתי.

מהו מדע אזרחי?

מדע אזרחי, הידוע גם כמדע השתתפותי או מדע קהילתי, הוא שיתוף של הציבור בביצוע מחקר מדעי. הוא כולל מחקרים המתבצעים בשיתוף פעולה בין מדענים למי שאינם מדענים – הציבור הרחב, פעילים מקומיים, קבוצות מתנדבים, נוער, תלמידים ואחרים – לצורך יצירת ידע מדעי או תצפיות ותגליות חדשות.

מדע אזרחי הוא תחום מחקר חדש יחסית, המתפתח במהירות בעולם כולו בזכות הכלים הטכנולוגיים, המאפשרים השתתפות קלה ונוחה של מתנדבים וקשר ישיר עם צוות המחקר. התרומה המשמעותית של השתתפות הציבור במחקר מתבטאת בתרומה למדע, לחברה ולמשתתפים עצמם. בעולם קיימים אלפי מיזמי מדע אזרחי בתחומים שונים, כמו אסטרונומיה, אקלים, רפואה,  מדעי הרוח והחברה, ובעיקר בתחום ניטור מגוון ביולוגי וסביבה. מיזמים אלו משתפים מתנדבים בשלבי מחקר מגוונים, החל מהעלאת נושאי מחקר אפשריים ובחירת השאלות למחקר, דרך איסוף נתונים וניתוחם ואף פרסום והצגת הממצאים.

חזון המרכז הישראלי למדע אזרחי במוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט

המרכז יפעל לקידום השתתפות הציבור בניטור ובחקר המגוון הביולוגי והסביבה לטובת המדע ושמירת הטבע בישראל.
בין המטרות: תמיכה טכנולוגית, מדעית ומתודולוגית במיזמים קיימים וחדשים; הנגשת נתונים ותוצאות מחקרים לציבור, לבעלי עניין ולמקבלי החלטות; פיתוח מאגר מידע ייעודי בסטנדרטים בינלאומיים.

לוגו המרכז הישראלי למדע אזרחי

עוד על המרכז למדע אזרחי

הקמת התשתיות למרכז

+

צוות המרכז הישראלי למדע אזרחי

+

ועדה מדעית מלווה

+

הצטרפות לרשת המיזמים של המרכז

+

יעניין אותך גם

כל הזכויות שמורות למוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט
אזור תוכן, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + z
Silence is Golden