16:33
הדפסהשיתוף

מין ביולוגי מהו?

הגדרת המושג "מין ביולוגי" חשובה ומורכבת, ואינה פשוטה כפי שנראה לעיתים במבט ראשון.

עובד מתוך University of California Museum of Paleontology's Understanding Evolution | פורסם ב-18 יוני 2015

מינים מוגדרים לעיתים קרובות כקבוצה של פרטים שיכולים באופן מעשי או תיאורטי להתרבות זה עם זה ולהעמיד צאצאים פוריים. לפיכך, מין כולל את כל הפרטים שחולקים מאגר גנים משותף. לדוגמה, עכבישים אלו נראים שונים, אבל מכיוון שהם יכולים להתרבות זה עם זה, הם למעשה שייכים כולם למין ביולוגי אחד:  Theridion grallator.

עכבישים מהמין Theridion Grallator

עכבישים מהמין Theridion Grallator

ההגדרה הזו נראית פשוטה וקלה, אך למעשה הדברים מורכבים הרבה יותר. לדוגמה, חיידקים רבים מתרבים באופן א-מיני על ידי התחלקות. במקרה זה קשה מאוד להגדיר מין לפי ההגדרה לעיל. דוגמה אחרת היא מעולם הכלבים. יש גזעי כלבים שאינם יכולים להעמיד יחד צאצאים, לדוגמה כלבת צ'יוואווה עם זכר דני. זאת, למרות ששניהם שייכים למין כלב הבית – Canis lupus familiaris, שהוא למעשה תת מין של הזאב האפור – Canis lupus.

גזעים שונים של כלב בית

גזעים שונים של כלב בית

בנוסף, יש מינים רבים שמעמידים בני כלאיים. לדוגמה, עורב אפור ועורב אירופי נראים שונה, ובדרך כלל מתרבים אך ורק עם בני מינם. עם זאת, באזורים מסוימים הם מתרבים זה עם זה. האם הם מין אחד או שני מינים? – יש מקרים רבים שבהם הגבולות של המינים מטושטשים. זה לא מפתיע בהתחשב בעובדה ש"מין" הוא מושג שאנחנו המצאנו כדי שנוכל למיין בצורה יעילה יותר את  עולם הטבע.

עורביים

אולי יעניין אותך גם

כל הזכויות שמורות למוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט
אזור תוכן, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + z
Silence is Golden