09:14
הדפסהשיתוף
  • דברי הימים יום האוקיינוסים הבינלאומי
    יום האוקיינוסים הבינלאומי

יום האוקיינוסים הבינלאומי

מדי שנה, ב-8 ביוני, מצוין יום האוקיינוסים הבינלאומי, במטרה לחגוג את בית הגידול הנפלא הזה.

האוקיינוסים מכסים את רוב שטחו של כדור הארץ, ומהווים גורם מכריע בקביעת האקלים, משטר הרוחות והגשמים וכמות החמצן באטמוספירה. הים וחופיו מהווים נדבך חשוב בתרבות האנושית, והם מאכלסים מערכות אקולוגיות מרהיבות ומרתקות, כגון שוניות האלמוגים, יערות אצות הים ושדות הקרחונים.

במשך מאות שנים נתפס הים כבית גידול כה עצום, עד שהמחשבה שהאדם יכול להשפיע עליו ועל החיים בו נראתה מגוחכת. כמות הדגים בים נדמתה אינסופית, כמו גם כמות הפסולת שניתן להשליך אליו. העשורים האחרונים הציבו בפנינו תמונה מטרידה ושונה. אנו עדים לתופעה חוצת-אוקיינוסים של התמעטות הדגים, הנובעת מדיג יתר ומפגיעה בבתי הגידול הימיים. פלסטיק, נפט, אנטיביוטיקה ותרופות אחרות וכן חומרים נוספים המגיעים אל האוקיינוסים פוגעים במגוון המינים החיים בים. ההתחממות הגלובלית והתערבות האדם האיצו תהליכים של הגירה ופלישה של מינים חדשים, ולעיתים קרובות מזמנים אלינו מינים לא רצויים.

השנה, 2022, נציין את יום האוקיינוסים עם הרצאתו של ד"ר עמרי ברונשטיין – מסע בין כוכבים – החיים הסודיים של קווצי העור ובהקרנת הסרט ״תמונת חייו״ על הצלם התת-ימי עמוס נחום, ושיחה עם יוצר הסרט, יונתן ניר, ועם עמוס נחום. האירוע פתוח לקהל הרחב, לפרטים והרשמה >>

לקריאה נוספת:
>> המרכז למגוון ביולוגי ימי (במדור מחקר)
>> כתבה על הפשרת קרחונים (במדור לגלות)
>> הים ואני (כתבה במדור לגלות)

כתבות על התאמה לחיים באוקיינוס (במדור ללמוד):
>> דגים שאינם קופאים
>> דגים מאירים
>> ראייה בעומק הים

 

 

יעניין אותך גם

כל הזכויות שמורות למוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט
אזור תוכן, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + z
Silence is Golden