07:35
הדפסהשיתוף

תפיסות שגויות בנוגע לאבולוציה

אבולוציה היא נושא מורכב ולעיתים קשה להבנה. הממצאים והעובדות שעליהם מבוססת תיאוריית האבולוציה מגוונים ומגיעים מתחומי מדע שונים, כמו גנטיקה, אקולוגיה, פליאונטולוגיה ועוד. האבולוציה פועלת בטווחי זמן שונים, מהצטברות איטית של שינויים גנטיים על פני מיליוני שנים ועד הסתגלות מהירה של אוכלוסיות לסביבות משתנות בתוך דורות ספורים. המורכבות הזאת פירושה שיש הרבה מנגנונים ותהליכים שונים המעורבים באבולוציה, מה שגורם לכך שלא קל ללמד או ללמוד את נושא האבולוציה. כתוצאה מכך נוצרות הרבה תפיסות שגויות ואי הבנות לגבי תהליכי האבולוציה.

מירב חביבי | פורסם ב-07 דצמבר 2023

אבולוציה היא לא רק תיאוריה

המילה תיאוריה אין פירושה ניחוש או רעיון דמיוני. כשמדענים משתמשים במילה "תיאוריה", כוונתם להסבר מעמיק, שגובש על סמך הרבה ממצאים, תצפיות וניסויים. כמו תיאוריית האטום ותיאוריית הכבידה, גם תיאוריית האבולוציה מסבירה תופעות הקיימות בטבע. תיאוריית האבולוציה גובשה על סמך מגוון עדויות והוכחות, והיא התיאוריה המסבירה באופן הטוב ביותר את ההיסטוריה של החיים על פני כדור הארץ, את הדמיון בין כל היצורים החיים וגם את המגוון העצום שלהם. 

אבולוציה היא לא לגמרי אקראית

מוטציות גנטיות מתרחשות אומנם באופן אקראי, אך תהליך הברירה הטבעית אינו אקראי. המגוון הגנטי שקיים באוכלוסייה נוצר באופן אקראי עקב מוטציות, אך הברירה פועלת על מגוון זה בדרך מאוד לא אקראית: לתכונות גנטיות שמסייעות להישרדות ורבייה יש סיכוי רב יותר להפוך לנפוצות באוכלוסייה מאשר לתכונות שאינן מסייעות בכך. ברירה טבעית אינה אקראית! 

אבולוציה לא מביאה לשלמות

ברירה טבעית אינה כוח-על; היא אינה מייצרת שלמות. אם הגנים שלך "טובים דיים", תוכל להעמיד צאצאים ולהעביר את הגנים שלך לדורות הבאים. אינך חייב להיות מושלם כדי לעשות זאת. די בכך שתהיה טוב יותר מפרטים אחרים באוכלוסייה כדי שהגנים שלך ישרדו וישוכפלו בדורות הבאים בשיעור גבוה יותר. עובדה זו נראית מובנת מאליה אם נסתכל על אוכלוסיות סביבנו: לא כל הפרטים הם הכי מצטיינים ומושלמים.

שנית, נכון יותר לחשוב על ברירה טבעית כעל תהליך מאשר כעל יד מכוונת. ברירה טבעית היא תוצאה ישירה ופשוטה של מגוון תכונות, הבדלים בהצלחה ברבייה ותורשה. היא חסרת כיוון, חסרת כוונה ומכנית לחלוטין. אין לה שום מטרה והיא לא נועדה לייצר "התקדמות" או "התפתחות" לכיוון כלשהו. 

האבולוציה לא מסבירה את ראשית החיים

יש הטוענים כי האבולוציה אינה נותנת הסבר טוב לאופן היווצרות החיים הראשונים על פני כדור הארץ. טענה זו שגויה מיסודה, כי האבולוציה כלל אינה עוסקת בשאלת היווצרות החיים על פני כדור הארץ! תיאוריית האבולוציה היא הסבר הטוב ביותר לכיצד השתנו החיים הקיימים על פני כדור הארץ במהלך הזמן. 

אפשר לדעת שהאבולוציה נכונה, כי אפשר לראות אותה בפועל

אנו רואים את האבולוציה בפועל מדי יום, ואף משתמשים בתובנות שנובעות מתהליכי האבולוציה כדי לשפר את מערכת הבריאות שלנו, את המזון שלנו, לשקם סביבות טבעיות שנפגעו ועוד. למשל, בניסויי מעבדה אפשר לראות אבולוציה של זני חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה, וזו רק דוגמה אחת מיני רבות לתהליכי אבולוציה שאפשר לראות בפועל.

אולי יעניין אותך גם

כל הזכויות שמורות למוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט
אזור תוכן, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + z
Silence is Golden